OPUSZCZONE 2022
Park Rzeźby CSW Toruń
projekt usytuowania instalacji rzeźbiarskiej
















































































NIEWINNOŚĆ 2021
BWA Kielce
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
















Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Górnej i Dolnej na wystawę Sylwestra Ambroziaka „Niewinność”, na której prezentowane będą rzeźby i filmy. Otwarcie wystawy odbędzie się 19 marca o godz. 18 na zewnątrz budynku BWA.
czytaj tekst
NIEWINNOŚĆ 2021
CSW Toruń
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d























Wirtualne zwiedzanie
Na wystawie Niewinność prezentujemy trzy grupy rzeźb oraz filmy animowane. W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostały podwieszone rzeźby z cyklu Opuszczone (2010–11). To dzieło zupełnie odrębne w całej twórczości artysty; projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem oraz multimediami (audio i wideo).
Figury, przedstawiające istoty dziecięce, są zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykają się ze sobą plecami, co konotuje zarówno ich odwrócenie od siebie, jak i wzajemne wspieranie. Nieokreślone dźwięki, trochę przypominające płacz, wołanie dziecka, trochę odgłosy zwierzęcia, wydobywające się z głośników, potęgują wrażenie wyobcowania.
czytaj tekst
NAZYWAM SIĘ CZŁOWIEK 2020
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” Toruń
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Rzeźby Ruchome
(…) Projekt „Nazywam się Człowiek” podejmuje problem kondycji jednostki w tym wykorzeniania i przemocy w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej i technologicznie zapośredniczonej komunikacji międzyludzkiej. Alienacja to zjawisko powszechne w czasie exodusu i masowej migracji. Nie sposób ignorować wzrastającej liczby „globalnych sierot” jako najbardziej bezpośredniej i bolesnej konsekwencji nierówności rozwoju ekonomicznego i konfliktów zbrojnych krajów Europy i Świata (…)
czytaj tekst
NAZYWAM SIĘ CZŁOWIEK 2019
Plac Biegańskiego Częstochowa
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Rzeźby Ruchome












Na projekt „Nazywam się Człowiek ” składa się instalacja rzeźbiarsko – dźwiękowa oraz projekcje filmów animowanych. Całość pomyślana jest jako rodzaj inscenizacji na pograniczu teatru, sztuk plastycznych oraz filmu. Podstawę stanowić będzie układ sześciu specjalnie przygotowanych i ustawionych kontenerów o wymiarach 2,5x6m, przypominający scenerię z gier komputerowych. Organizować one będą przestrzeń placu, wytyczając ścieżki komunikacji i posłużą jako sale projekcyjne dla animacji (…)
czytaj tekst
CZARODZIEJSKI OGRÓD 2019
Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Projekcja VR































MAMA I’M COMING HOME 2018
Poznań Przystań Sztuki
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Rzeźby Ruchome












Michał Haake
Inny w „Przystani sztuki”.
(…) Wystawa w „Przystani sztuki” uzmysławia ogromne bogactwo znaczeniowe dokonań Sylwestra Ambroziaka, konsekwentnie rozwijanych od ponad 30 lat. Jego źródłem jest nieuleganie degrengoladzie, którą przynosi dzisiaj, jak to już nie raz w historii bywało, akademickie „unaukowienie ”wytwórczości wizualneji jej ślepe podporządkowanie intelektualnym modom. Dzięki temu twórczość Ambroziaka pozostaje otwarta na to, co ważne – w życiu i w sztuce.
czytaj tekst
„ KIM JESTEŚMY…, DOKĄD ZMIERZAMY… ? ” 2017
Galeria Szyb Wilson Katowice
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d





























Na projekt „ Kim jesteśmy…, dokąd zmierzamy…?” składa się instalacja rzeźbiarsko – dźwiękowa oraz projekcje filmów animowanych. Całość pomyślana jest jako rodzaj inscenizacji na pograniczu teatru, sztuk plastycznych oraz filmu. Podstawę stanowić będzie układ specjalnie skonstruowanych ekranów o wymiarach 3x7m, który organizować będzie przestrzeń galerii, wytyczając ścieżki komunikacji . Jego przedłużeniem będą „lustra-baseny” z wodą o analogicznych wymiarach, umieszczone na posadzce pod ekranami, w których odbijać się będą projekcje i refleksy świetlne. Wyświetlanych będzie pięć filmów wykonanych w technice komputerowej animacji 3d, z fragmentami nagrań kamerą wideo full-hd w studiu z udziałem aktorów / opis poniżej/. Całość kompozycji dopełni grupa ok. 80 rzeźb z żywicy epoksydowej, akrylowej i silikonu. W wybranych rzeźbach umieszczone zostaną mechanizmy umożliwiające im wykonywanie ruchu a punktowe oświetlenie w wyciemnionych salach galerii, eksponować będzie ich relacje z prezentowanymi projekcjami. Istotną rolę odegrają również towarzyszące każdej instalacji sekwencje dźwiękowe.
czytaj tekst
DISTANT WORLD 2016
Ośrodek Propagandy Sztuki Miejska Galeria Sztuki Łódź
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Rzeźby Ruchome















Krzysztof Stanisławski
Poemat dla dorosłych w szarych ścianach.
Wystawa w Galerii Instytutu Propagandy Sztuki w Łodzi jest jednym z największych pokazów przekrojowych przez ostatnie 7-lecie twórczości Sylwestra Ambroziaka, okresu bardzo płodnego i pełnego innowacji w całym, blisko 30-letnim dorobku tego wybitnego artysty-rzeźbiarza i twórcy instalacji oraz eksperymentalnych animacji. Ambroziak pracuje cyklami, dość rzadko powstają pojedyncze prace, a jeśli nawet to z myślą o połączeniu ich z jakimś cyklem. Niektóre ze zbiorów to zaledwie dwie lub cztery kompozycje, ale zdarzają się także bardziej rozbudowane, gromadzące po kilkanaście rzeźb. Kolejne wystawy stanowią coraz to nowe zestawienia poszczególnych cykli, dzięki którym budowane są nowe narracje i do głosu dochodzą nowe asocjacje. Do tego zmieniają się warunki ekspozycji, dodające własne konteksty sytuacyjne i znaczeniowe…
czytaj tekst
Michał Haake
Filmy Sylwestra Ambroziaka jako świadectwo jego artystycznej postawy.
Sylwester Ambroziak znany jest jako rzeźbiarz przedziwnych postaci. Przez długi czas poprzestawał bądź to na pojedynczej figurze bądź na przedstawieniach dwóch postaci. Z czasem liczba postaci tworzących jedną pracę zwiększała się. W pracy „Ogród niewiniątek”, ustawionej w Katowicach- Szopienicach przed Browarem Mokrskich, jest ich dwadzieścia dwie. Jeszcze więcej artysta zgromadził w realizowanych w ostatnich latach projektach w przestrzeni otwartej – na Placu Artystów w Kielcach (wrzesień 2015) i na wystawie „Odległy świat” w Galerii Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (lipiec 2016). Postaci – swoją pozą, gestykulacją, sposobem i zwracania się do widza, a w przypadku rzeźbiarskich grup także poprzez wzajemną relacją między sobą – mówią o jakich stanach emocjonalnych, przeżyciach i zmaganiach, o jakieś silnie na nie oddziałującej sytuacji…
czytaj tekst
HOME SWEET HOME 2015
Plac Artystów Kielce
Instalacja Rzeźbiarsko-Dźwiękowa
Animacje 3d
Rzeźby Ruchome

















Krzysztof Stanisławski
Na marginesie wystawy Sylwestra Ambroziaka pt. HOME, SWEET HOME
Artysta powraca do swoich początków, do domu, proponując niezwykle skomplikowany, multimedialny pokaz najnowszych prac, częściowo umieszczonych w kontenerach. Proponuje też widzom, by na chwilę przystanęli, by zastanowili się nad światem wokół i sobą samymi, by zauważyli te proste, najprostsze, jak dekalog, wzory i zasady, jakimi powinniśmy się kierować na co dzień. Sztuka Ambroziaka stawia przed sobą także takie cele. Przypomina, choć może nie od razu chce wychowywać? Zawsze sobie takie cele stawiała i może dlatego jest tak ważka…
czytaj tekst
PATRZĄC NA DRUGI BRZEG 2015
W ramach projektu GENIUS FLUMINIS II
Galeria Sztuki BWA Gorzów Wielkopolski Bulwar wschodni obok Willi Herzoga





OGRÓD NIEWINIĄTEK 2015
Katowice-Szopienice
Instalacja rzeźbiarska
Browar Factory Centrum
ul. ks. bpa Bednorza 2a-6
Katowice-Szopienice








Projekt składa się z dwudziestu dwóch rzeźb wykonanych z barwionej żywicy epoksydowej, w konwencji charakterystycznej dla autora/ Sylwester Ambroziak/. Kompozycja umiejscowiona będzie częściowo wzdłuż ulicy … oraz w części prywatnej – parkowej starego browaru. Całość stanowi kompozycję – instalację rzeźbiarską , która w zamyśle wchodzić ma w interakcję z widzem – przechodniem, skłaniając go do refleksji.
Ogród niewiniątek kusi, wabi dociekliwość. Pod pozorem urozmaicenia, a przy pomocy rzeźbiarskiej teatralizacji, transformuje sytuację ulicy. Niejako odbija ruch przechodniów, ale przekształca go, uzupełniając o brakujące kierunki. Składające się na instalację figury w dwójnasób zmierzają w głąb. Pierwotnie ukształtowane, monstrualne a zarazem niewinne, podążają do dzieciństwa. Pocieszne, o pisklęcych ślepiach i owczych nozdrzach, z pękatymi brzuchami, beztrosko i statycznie dryfując, zanurzone w sobie, niczym medytujące powłoki, przedstawiają jednocześnie scenę przedostawania się „na drugą stronę”, do środka ogrodu. Same –fizycznie zredukowane, za to bogatsze o spokój i świeżość–, odbijając ruch przechodniów, kierują się do świata własnych odbić. Poprzez niewinne zawieszenie –jako zjawy– przekraczają granicę, aby wydobywać dziewiczość, ukrytą za winklem poprzemysłowego krajobrazu. Rzeczywistość hardego konturu zostaje zdystansowana przez złudę? Być może. Ale również wsparta wyłomem, który powstaje w twardych realiach, aby sugerować głębię kontrastów i możliwość piękna, jakie się z nią wiąże. Rzeźby z Ogrodu niewiniątek nawiązują do pierwotnych sposobów figuracji. Niemowlęcą „prostotą ducha” przywołują szansę porozumienia na płaszczyźnie najprostszych znaków, komunikacji w zabawie osiągającej poziom odnowionego rytuału i bezpośredniej komunii dusz. Jednak ich głowy roztaczają wokół siebie tajemniczość, która niepokoi. Są nieludzkie. Tylko: co to właściwie znaczy? Może to, co nieludzkie jest po naszej stronie, zaś ludzkie pozostaje zagadką ogrodu? Im dłużej trwamy w środowisku zdominowanym przez informacje, tym trudniej nam skojarzyć przymiotnik „ludzki” i ludzkie „pierwiastki” z dążeniem do wspólnego dobra i z dziewiczą przestrzenią życiową, w której każde jedno istnienie jest wartością dodatnią, a której podstawowym warunkiem jest symbioza. Tajemnice materii ożywionej, uwznioślającej ją świadomości oraz asekurujących je nieświadomych procesów, jakie w nas zachodzą, tracą na znaczeniu, kiedy –jako tematom– przychodzi im konkurować z nieprzejrzystością globalnych „instalacji” władzy, niemocy i zniewolenia. Glob nie zbacza z modernizacyjnego kursu, o czym nieustannie zaświadcza wzmaganie się obecności mediów, pochłoniętych manią samodoskonalenia się w rozpuszczaniu wici, tymczasem –niby trawione kwasem– rozpuszczają się poznawcze „bazy”. Im dłużej będziemy trwać w środowisku, którego oswajanie wypiera doświadczanie tajemnicy jednostkowego istnienia i jedności w oddzieleniu, tym trudniej nam będzie rozpoznać własną dziewiczość – najbardziej własną a zarazem wspólną przestrzeń. I możemy nagle zauważyć, że już nie znajdujemy porozumienia, a naszą komunikacją kieruje nadopiekuńczość pośredników, których głowy roztaczają jedyną prawdziwie ludzką atmosferę.
Sylwester Ambroziak
MESJASZ 2013























Na projekt składa sie film wykonany w technice animacji komputerowej 3D z fragmentami nagrań kamerą wideo full HD z udziałem aktorów i ekipy (operatora, oświetleniowca i charakteryzatora), z wykorzystaniem techniki motion capture oraz studia z bluescreen. Film będzie składał sie z czterech autonomicznych epizodów, które w zestawieniu stanowić będą logiczna całość, a poszczególne części połączone będą powtarzającą się sekwencja tekstowa. Do każdego epizodu przygotowana zostanie osobna ścieżka dźwiękowa. Druga cześć projektu stanowić będzie instalacja rzeźbiarsko-dźwiękowa, na która składa sie wykonana z masy akrylowej rzeźba z umieszczonym mechanizmem pozwalającym na wykonywanie zapętlonego ruchu po wytyczonym torze. Ponadto, rzeźba ta umieszczona zostanie w wykonanym z metalu, przeskalowanym dziecięcym łóżeczku z ruchomymi elementami, które pod wpływem rytmicznego ruchu (przypominającego ruch dziecka cierpiącego na chorobę sieroca) wydawać będzie „przeraźliwe” dźwięki. Połączone ze specjalnie przygotowana, niezależna sekwencja dźwiękowa (stanowiąca integralna cześć instalacji) wywołać ma u widza skrajne odczucia – od empatii i współczucia, po przerażenie i odrzucenie zarazem.
OPUSZCZONE 2010









Projekt pt. „Opuszczone” obejmuje instalację multimedialną: rzeźbiarską, dźwiękową i video, na którą składają się cztery grupy rzeźb figuralnych z barwionej żywicy epoksydowej, nagrania dźwiękowe oraz animowany film w wersji video/DVD. Figury, przedstawiające istoty dziecięce, są zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykają się ze sobą plecami, co konotuje zarówno ich odwrócenie od siebie, jak wzajemne wspieranie. Grupy rzeźbiarskie są podwieszane (na wys. komp. nr 1 ‐ 60 cm, komp. nr 2 – 160‐800 cm od podłogi, oraz ok. 5 m od siebie) i oświetlone punktowo. Nieokreślone dźwięki, trochę przypominające płacz, wołanie dziecka, trochę odgłosy zwierzęcia, wydobywające się ze słuchawek, potęgują wrażenie wyobcowania. Film animowany jest jednocześnie komentarzem, jak i uzupełnieniem instalacji. Inspiracją powstania pracy jest problem opuszczenia, samotności i utraty więzi rodzinnej, spowodowanych powiększającą się liczbą tzw. ”eurosierot”, czyli dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w wyniku migracji zarobkowych. Budzący skojarzenia z formą embrionalną kształt postaci pozwala jednak doświadczenie opuszczenia, dotyczące tego konkretnego procesu społecznego, uogólnić jako wariant opuszczenia dzieci w ogóle, cechującego cywilizację zachodnioeuropejską. Przejawia się ono w statusie prawnym płodu ludzkiego, który w wielu krajach jest określany z pominięciem jego podstawowego prawa do egzystencji. Dotyczy kwestionowania roli rodziny jako prymarnego kontekstu dla wzrastania i rozwoju człowieka, które skutkować musi w przyszłości rosnącym poczuciem jego wykorzenienia, tak z rodziny, jak ‐ wbrew rachubom ‐ z form odpowiedzialnego współżycia społecznego. Przesłanie projektu podkreśla zarówno jego forma, jak ekspozycja. Podwieszenie postaci unaocznia „utratę gruntu”, „wykorzenienie”, a poprzez możliwość obracania figur, zobrazowane zostanie także ich wystawienie na nieograniczone przemieszczanie, manipulację uprzedmiotowienie.
Sylwester Ambroziak